104 State Delegates Headed to Democratic National Convention

MADISON – With just two weeks to go before the Democratic National Convention officially kicks off, the Wisconsin delegation is “fired up and ready to go to Denver,” according to DPW Chair Joe Wineke. The Wisconsin delegation will consist of 92 delegates and 12 alternates.

“With 104 total delegates, Wisconsin will be one of the top represented states at the Democratic National Convention,” Wineke said. “With our status as a key swing state in the Presidential campaign, our delegation will be in the spotlight and Wisconsin’s call for change will be heard loud and clear from the Rocky Mountains all the way to Washington.”

For more information on the Wisconsin delegation or to get in contact with delegates in your area in advance of the Convention, please contact Alec Loftus at 608-260-2406 or alecl@wisdems.org

Elected district-level delegates and alternates include:

FIRST CONGRESSIONAL DISTRICT:
Margaret Andrietsch of Racine, William Cobb of Kenosha, Cory Mason of Racine, Marilyn Nemeth of Racine, Marlene Ott of Greendale and Michael Underhill of Salem as delegates, and Jason Smith of Racine as an alternate.

SECOND CONGRESSIONAL DISTRICT:
Anne Boley of Madison, Stan Davis of Sun Prairie, Bryon Eagon of Madison, Roberta Gassman of Madison, Brett Hulsey of Madison, Frances Huntley-Cooper of Fitchburg, Mary Lang Sollinger of Madison and Richard Loeper of Madison as delegates, and Celia Jackson of Madison as an alternate.

THIRD CONGRESSIONAL DISTRICT:
Graham Clumpner of La Crosse, Merna Fremstad of Westby, Kurt Randorf of Tomah, Mary Rasmussen of Boyceville, Lori Scott of Eau Claire and James Wine of Onalaska as delegates, and Steve Mercaitis of Mount Hope as an alternate.

FOURTH CONGRESSIONAL DISTRICT: 
Milton Bond Jr. of Milwaukee, Stephanie Findley of Milwaukee, Patrick Kehoe of Milwaukee, Candice Owley of Milwaukee, Michael Rosen of Milwaukee and Thelma Sias of Milwaukee as delegates, and Martha Toran of Milwaukee as an alternate.

FIFTH CONGRESSIONAL DISTRICT: 
Charlene Brady of Germantown, Shah Haqqi of Brookfield, Leslie Jorgensen of Wauwatosa, Larry Nelson of Waukesha and Frank Shansky of Wauwatosa as delegates, and Mushir Hassan of Brookfield as an alternate.

SIXTH CONGRESSIONAL DISTRICT: 
Jennifer Giedd of Beaver Dam, Ron Gruett of Chilton, Gordon Hintz of Oshkosh, Peg Lautenschlager of Fond du Lac and Angela Sutkiewicz of Sheboygan as delegates, and Wendy Volz-Daniels of Campbellsport as an alternate.

SEVENTH CONGRESSIONAL DISTRICT: 
Virginia Bosse of Park Falls, Christine Bremer-Muggli of Wausau, Denise Haughian of Chippewa Falls, Gary Hawley of Stevens Point, Patrick Kreitlow of Chippewa Falls and Gerald Ugland of Plover as delegates, and Daniel Hannula of Superior as an alternate.

EIGHTH CONGRESSIONAL DISTRICT: 
Mary Goulding of Green Bay, Margaret Lardinois of Green Bay, Jamie Stark of Green Bay, Jennie Sykes-Schwenk of Green Bay, Tony Vanderbloemen of Green Bay and Robert Yingst of Abrams as delegates, and Jane Rufe of Appleton as an alternate.

- 30 -